2012. június 19., kedd

Alapanyag beszerzési helyek

Tavasztól őszig a friss idényzöldséget és -gyümölcsöt kistermelőktől az Komjádi uszodánál lévő szombati piacon és a Szatyorboltban szerezzük be. Ha ez valamiért kimarad, akkor jobb híján szupermarketben.

Mivel tél végén kezdtük a hozzátáplálást, almán és körtén kívül mirelit gyümölcsöt adtunk Manócskának:
  • meggyet (ez szinte bárhol beszerezhető)
  • szilvát (ez is, de mi Tescoba járunk, ott biztos van)
  • őszibarackot (ezt csak az Auchanban találtunk (Mirsa, negyedelt, 450 g), érdemes felvásárolni a készletet, ha van hely a mélyhűtőben :))
Aki előrelátó, előre le is fagyaszthat az idénygyümölcsökből télire, mi sajnos ezt nem tettük és a mélyhűtőnk sem elég nagy hozzá.
A Sarkpont Natúr gesztenye-szemek nevű termék 300 grammos kiszerelésű, hámozott, gyorsfagyasztott. Mi a Tescoban vesszük, az ára igencsak változó (799-969 forintig)
UPDATE 2013.08.26.: jelenleg nem kapható a Tescoban :( A 250 grammos Massa Natúr gesztenyepürét tudom helyette javasolni (399 forint) vagy a Táti natúrt a Metroban (369 forint).
Lehet kapni még az Intersparban Maroni márkájút, 200 grammosat, de az jóval drágább.

A Nature Cookta liszteket a biobolt.e-tar.hu-n  vagy a paleoshop.hu-n vagy bébikártyával a Herbaházban vesszük.

2012. június 12., kedd

Gyümölcspüré

Milyen a tápláló, paleo gyümölcspüré?

Hozzávalók:
  • a baba korának megfelelő friss vagy mirelit gyümölcs: én két- esetleg háromfélét szoktam: almát vagy körtét valami egyébbel (szilva, meggy, őszibarack -  jó esetben ezek kaphatóak télen is mirelit formában, banán, cseresznye), de ez ízlés kérdése
  • gesztenye (mirelit, hámozott, szemes) vagy kókuszliszt

Elkészítés:

200 g-nyi gesztenyét vízben megfőzök. A víz nagy része elfő, ami megmarad azzal botmixerrel összeturmixolom, sőt mostanában már csak szétnyomkodom egy spéci fa gyümölcspasszírozóval (Metroban vettük annak idején, de nem gondoltuk, hogy erre fogjuk majd használni), az aznapi adag kivételével jégkockatartóba teszem és lefagyasztom. Ez nagyjából 5-6 napi adag.
A gyümölcsöket megmosom, meghámozom és felaprítom.
3 jégkockányi felolvasztott gesztenyét (kb. 50 g) és 200 g gyümölcsöt botmixerrel pépesítek. A mennyiség babafüggő, Manócska 10 hónaposan ezt az adagot már kevesli a két főzelékes étkezése között :)
A gesztenye többek között sok jó szénhidrátot, rostot, káliumot és C-vitamint tartalmaz.
A változatosság kedvéért és mert jó fehérjeforrás, rostban gazdag és hipoallergén hetente egyszer gesztenye helyett 2-3 lapos babakanál kókuszliszt kerül a gyümölcspürébe.

2012. június 5., kedd

Főzelék

Miből és hogyan készül Manócska főzeléke?

Hozzávalók:

A paleo főzelék természetesen krumplit nem tartalmaz, csak egyéb zöldsége(ke)t, húst, zsiradékot, fűszert és pici főzővizet vagy anyatejet.
A zöldség és a hús lehet bármi, ami paleo, a baba korának éppen megfelelő, ezek akár keverhetőek is:
  • minden újonnan bevezetett zöldséget lehet cukkinivel keverni, ettől kevésbé erőteljes az új íz, illetve így kisebb mennyiséget kap az újból (allergizálás, K betűs zöldségek puffasztó hatása vagy mennyire fogja meg a székletét tesztelése miatt)
  • a későbbiekben is keverhető pl. a spenót, a sóska cukkinivel
  • csupán a változatosság kedvéért
  • minden főzelékhez adható hagyma és/vagy fokhagyma is, ízlés kérdése
A hús lehet kockázott vagy darált, vízben/levesben főtt vagy serpenyőben/sütőben sült. Mennyiségét tekintve több, mint az ajánlott, olyan 1/3-a, 1/4 a teljes főzeléknek. Eddigi tapasztalataim alapján egy közepes fél csirkemell kb. 2-3 adag főzelékhez elég.

A zsiradék lehet olívaolaj, liba/kacsa- vagy kókuszzsír.
A fűszert is az életkor határozza meg, illetve hogy milyen főzelék készül éppen (pl. petrezselyem, metélőhagyma, zellerlevél, kapor, majoranna).
A hozzáadott folyadék mennyisége függ a hús mennyiségétől és zöldség levesességétől is.


Elkészítés:

A zöldség(ek) elektromos párolóban készül(nek). Praktikus, mert egyszerre többféle zöldség is készíthető benne. Ha a főzésidejük különbözik, akkor külön tálba érdemes tenni és a rövidebb főzési időt igénylőt felülre, ha elkészült, levehető, a többi párolható tovább. Nem utolsó sorban talán így marad a legtöbb vitamin a zöldségekben.

A hús a zsiradékkal, az esetleges hagymával/fokhagymával és a fűszerekkel külön lábasban/tepsiben készül.

Ha minden kész, akkor összeöntöm őket és botmixerrel pépesítem.
Talán ez a folyamat legmacerásabb része: a kívánt zöldségeket szoktam először a konyhamérlegen álló edénybe (botmixer keverőtálja vagy Manócska bögréje, ha csak 1 adag készül) tenni, ezt követően annyi húst és főzővizet teszek hozzá, hogy 1-2-3-4 egész adag (200 vagy 250 gramm, ugyanis ennyi fér a poharakba) kijöjjön belőle, illetve a megfelelő állagú (ne túl sűrű, de ne is leveses) legyen, ehhez szükséges némi számolgatás és/vagy szemmérték. Ha marad még hús, az 1-2 napig a hűtőben várja a sorát vagy a mi levesünkbe kerül.

Ha több adag készül, akkor a maradékot anyatejes poharakban a fagyasztóba teszem.

Ha fogyasztáskor mégis túl sűrűnek tűnik a főzelék, akkor a lefejt anyatejből vagy vízből teszek még bele.